Preskoči na vsebino

Miprijagalerija 2003, razstava likovnih del nastalih v okviru pedagoške dejavnosti Umetnostne galerije Maribor 2002/2003
Umetnostna galerija Maribor, Strossmayerjeva 6

Predstavljana so likovna dela, ki so nastala v preteklem letu v okviru pedagoške dejavnosti: na likovnih delavnicah za skupine iz vrtcev, osnovnih in srednjih šol ter na delavnicah, ki jih prirejamo za posameznike, otroke kot tudi odrasle.

Po končanem srečanju v galeriji je otrokom običajno postavljeno vprašanje: "Ste uživali danes v galeriji?" In potem še: "Ste se tudi kaj novega naučili?" Obisk galerije pogosto poteka bolj kot igra, skozi katero se otroci in mladi učijo, in ne kot resen, strokoven ogled razstavljenih del, kjer bi bili le pasivni sprejemniki podatkov. Anton Gojmir Kos, slovenski slikar, je zapisal: Igra in umetnost sta za človeka dopolnilo življenja. To dopolnilo človek instiktivno potrebuje skozi vsa življenjska obdobja. Pomagata mu preko življenjskih praznin, ki niso nikomur prizanešene. Mladim obiskovalcem (in ne le mladim) je takšen ogled razstave bolj blizu in je zato metoda, ki se je v pedagoškem programu Umetnostne galerije Maribor poslužujemo. Umetnost jim poskušamo približati tako, da zanje ne bo več nekaj skrivnostnega in nedosegljivega, temveč da bodo v njej prepoznali pomen, ki ga ima lahko v vsakdanjem življenju. Zato pri načrtovanju dejavnosti upoštevamo stvari, ki jih zanimajo, njihove želje, hrepenenja, strahove, čustva in da le-te lahko izrazijo in sicer že med samim ogledom razstave, kjer sodelujejo kot aktivni sogovorniki, ter seveda na likovnih delavnicah, na katerih se izražajo neposredno v likovnem jeziku. Izbrana dela na razstavi MIPRIJAGALERIJA ne govorijo toliko o slikah, kipih, instalacijah, ki so si jih ogledali v preteklem letu, temveč tudi o zgodbah, ki so se porodile ob opazovanju izvirnih umetniških del. Hkrati razstava predstavlja metode praktičnega dela, ki se jih poslužujemo, da uresničujemo zastavljen cilj. Je bogat vir informacij za vzgojitelje, učitelje, starše in vse ostale, ki skrbijo za vzgojo in izobraževanje o umetnosti.

Naslednji teden pa bo v okviru pedagoškega programa izšla didaktična slikanica Umetnostne galerije Maribor Iskanje med slikami avtorice Brigite Strnad. Slikanica s pravljično zgodbo, barvnimi ilustracijami in reprodukcijami slik iz stalne zbirke Umetnostne galerije Maribor usmerja otroke v pravilno opazovanje slik, kar je predpogoj za razumevanje in doživljenje umetnosti. Je plod izkušenj vodenja otrok po razstavi, saj so v njej odgovori na vprašanja, ki jih najpogosteje postavljajo otroci pri opazovanju. Primerna je za otroke v starostni stopnji od sedem do deset let. Z njo pa bodo učitelji, vzgojitelji ali starši lahko pripravili na ogled razstave ali poučili o likovni umetnosti tudi mlajše otroke.

ISKANJE MED SLIKAMI, didaktična slikanica za otroke
Brigita Strnad, ilustracije: Mira Strnad

Nekega večera iz slike, razstavljene v Umetnostni galeriji Maribor, izstopita naslikana otroka, bratec in sestrica. Užaljena sestrica hoče poiskati otroke, ki so si dopoldan ogledovali razstavo in so rekli, da nosi staromodno oblačilo. Bratec jo pri iskanju spremlja. Kmalu se iskanje otrok spremeni v raziskovanje slik. Sestrica veliko sprašuje, bratec ji po svojih močeh poskuša stvari razložiti.

Zgodbica je plod izkušenj vodenja otrok po razstavi. Sestrica postavlja vprašanja, kakršna najpogosteje postavljajo otroci pri ogledu slik; bratec odgovarja njeni starostni stopnji primerno (od 7 do 10 let). S pomočjo slikanice pa bodo lahko vzgojitelji, učitelji in starši pripravljali na obisk galerije ali seznanjali z umetnostjo tudi mlajše otroke. V zgodbi niso poudarjeni faktografski podatki (imena slikarjev, letnice itd.), temveč je njen namen predvsem usmerjati bralca v pozorno in pravilno opazovanje (katerih koli) likovnih del.