Preskoči na vsebino

Mesec dni mineva od novinarske konference na temo infrastrukturne problematike Umetnostne galerije Maribor in njene umestitve v prostore nekdanje SDK na Trgu Leona Štuklja, ki smo jo sklicali z namenom, da pristojni podajo jasno stališče in namero v zvezi z umestitvijo in realizacijo projekta UGM v prostorih nekdanje SDK.

Izid novinarske konference je bilo v prvi vrsti pismo župana mesta Maribor dr. Andreja Fištravca naslovljeno na ministrico za zdravje Milojko Kolar Celarc, v katerem je ministrico pozval naj ponovno premisli o umestitvi dispečerskega centra v prostore nekdanje SDK in predlagal, da naj Mestna občina Maribor in Ministrstvo za zdravje skupaj poiščeta druge ustrezne prostore za umestitev dispečerskega centra.

Ob tem smo bili ob odzivih na novinarsko konferenco izredno veseli za izrazito pozitivne izjave podpore s strani predstavnikov samoorganiziranih mestnih četrti, civilne javnosti in s strani umetniške, arhitekturne ter urbanistične stroke, ki so nam dali ponovno potrditev in nadaljnji zagon v naših prizadevanjih v dobro mesta, regije in države ter razvoja panoge vizualne umetnosti v Sloveniji.

Od 12. 4. 2016, ko je bilo poslano pismo župana mesta Maribor, smo v Umetnostni galeriji Maribor s strani predstavnikov Mestne občine Maribor in Vlade Republike Slovenije vztrajno in vsakič neuspešno poskušali pridobiti uradni odziv na županovo pismo. Menimo, da je mesec dni ustrezen čas za uskladitev delovanja vladnih resorjev in iskanja rešitev v sodelovanju z Mestno občino Maribor. Odgovora v tem času nismo prejeli, zato medije naprošamo, da pristojne pozovejo h konkretnim odgovorom!

Medtem razlogi za naša prizadevanja o umestitvi in realizaciji projekta UGM v prostorih nekdanje SDK ostajajo nespremenjeni. Umetnostna galerija Maribor, da bi preprečila nadaljnje neučinkovito reševanje infrastrukturne problematike Umetnostne galerije Maribor, predstavnika državne in lokalne oblasti - predsednika vlade dr. Mira Cerarja in župana mesta Maribor dr. Andreja Fištravca - poziva:

- da državne in lokalne oblasti obravnavajo infrastrukturni projekt Umetnostne galerije Maribor
kot prioritetni investicijski projekt,
- da predstavnika lokalne in državne oblasti definirata, kdo je pristojni nosilec investicije in z njo povezanih (političnih) odločitev ter določita odgovorno osebo oziroma telo, ki jo zavezuje celovita realizacija investicije in je odgovorna za njen potek,
- da predstavnika lokalne in državne oblasti obravnavata Umetnostno galerijo Maribor kot osrednjo institucijo tudi na nacionalnem nivoju in v tej luči pristopata k celoviti rešitvi.

Infrastrukturni projekti so vedno zahtevni, vendar kličemo k razsodnosti in odgovornosti, saj prepoznavamo velik doprinos investicije, kot je infrastrukturna investicija Umetnostne galerije Maribor:
- pozitiven razvojni potencial v urbanističnem in simbolnem smislu - pozicioniranje kulturnih vsebin v njegovo središče lahko korenito spremeni duh mesta,
- pozicioniranje javnih vsebin v mestno središče mesto vsebinsko oživi,
- arhitekturna dediščina se rešuje in vzdržuje na proaktiven način – vsebina oplemeniti dediščino,
- kultura pridobi primerno izhodišče za širšo družbeno vlogo.

Podpora Umetnostne galerije Maribor pomeni tudi podporo in razvoj stroke:
- podpora in razvoj muzejsko-galerijske stroke,
- decentralizacija države na področju kulture,
- podpora in razvoj prezrte panoge vizualne umetnosti.