UGM in Erasmus+
Izobraževalni obisk v Antwerpu v Belgiji
Med 25. in 29. marcem 2024 smo v okviru programa Erasmus+ KA1 gostovali v Antwerpu: Simona Vidmar, Brigita Strnad, Jure Kirbiš, Živa Kleindienst in Tatjana Frangež. Izobraževalni obisk na temo Izobraževanje odraslih v kontekstu muzeja za moderno in sodobno umetnost smo izvedli v flamskem muzeju KMSKA. Sprejela sta nas Sophie in Dennise, ki se ukvarjata s pripravo in izvedbo programov za vključevanje javnosti. Muzej je za nas, ki se pripravljamo na delo v novih prostorih, bil še posebej navdihujoč, saj je preživel 11-letno obnovo, pripravo novih postavitev in bogatega nabora spremljevalnih programov, ki so ponovno zaživeli lansko leto. V stavbi, v kateri se prepleta arhitektura poznega 19. st. s sodobno, smo pridobili tudi vpogled v zakulisje: depoje, knjižnice in jedilnico, v kateri se srečuje okoli 100 zaposlenih. Dennise nam je predstavil razstavo del iz njihove bogate zbirke, ki je izredno kakovostno in inovativno obogatena z interpretativnim materialom: besedila za različne strukture obiskovalk/-cev, IKT gradivom (3D imitacija Rubensovega ateljeja, avdio-video gradivo interpretacij umetnin, ki jih podajajo posamezniki iz različnih ciljnih skupin (otroci, mladostniki, starejši, strokovnjaki …), The Ten (deset instalacij, ki se nanašajo na vključene teme na razstavi) itd. Ob ogledu občasne razstave smo pridobili še didaktično gradivo za samostojne obiske mlajših. Spremljali smo raznolika vodstva za odrasle in otroke. Imeli smo priložnost, da smo na medgeneracijski delavnici med starejšimi iz doma upokojencev in mladostniki iz mladinske organizacije opazovali sinergijo, ki se je oblikovala s pomočjo umetnosti. V četrtek, 28. marca, smo med 20.00–22.00 sledili programu, ko ima muzej podaljšan odpiralni čas (koncert, vodstva). Zaposlenim na oddelku za izobraževanje pa smo predstavili UGM in naše izobraževalne programe. Zelo ponosni smo, da so v naši predstavitvi lahko našli tudi zamisli za dopolnitev svojega dela. Poleg KMSKE so nas sprejeli še v dveh drugih muzejih. V FOMU smo se udeležili otvoritvenega dogodka razstave RE/SISTERS - A Lens on Gender and Ecology. V M HKA nam je muzej za sodobno umetnost in aktualni razstavi predstavil Piet, ki tudi oblikuje in izvaja izobraževalne programe za različne ciljne skupine.
Obisk mednarodnega foruma ''Sculpture and Climate Emergancy'' v Malagi
5.–7. oktober 2023
foto: arhiv UGM
Kustosinja Andreja Borin in strokovna sodelavka Simona Šuc sta se udeležili XV. Mednarodnega foruma v Malagi, Španija pod naslovom ''Sculpture and Climate Emergancy''. Forum je organizirala mednarodna neprofitna organizacija Sculptural Network. V okviru foruma so udeleženci obiskali Center Pompidou, Picasov muzej in Fakulteto za likovno umetnost. Poslušali so predavanje Catlin Southwick, ustanoviteljico in izvršno direktorico mednarodne neprofitne organizacije Ki Culture in Sustainability in Conservation (SiC) ter imeli pod njenim vodstvom tudi delavnico. Forum je vseboval številne pogovore med umetnik in kustosi in pripravil platformo za spoznavanje številnih umetnikov, kustosov, galerij in muzejev, ki je presegal tudi okvir foruma. Foruma sta se zaposleni udeležili v okviru projekta Erasmus+.
Izobraževalni obisk v Berlinu
6.–12. oktober 2022
Izobraževalni obisk smo izvedli v Berlinische Galerie, kjer nas je sprejela vodja izobraževalnega oddelka Katrin-Marie Kaptan. Spremljali smo dogodke na dan odprtih vrat. Ogledali smo si razstavo iz zbirke BG ter razstavo madžarske umetnosti Magyar Modern. Obisk smo nadaljevali v Haus Bastian, Centru za kulturno izobraževanje na Muzejskem otoku. Srečali smo se s kolegoma Patrickom Presch in Philine Sollmann, ki sta nam predstavila ustanovo, programe in razna izobraževalna gradiva. Glede na to, da UGM hrani tudi zbirko slovenskega videa, je za nas bilo tudi dragoceno srečanje s kolegi iz Julia Stoschek Collection - ustanove, ki hrani pomembno zbirko umetniškega videa. Seznanili smo se z zbiralno in razstavno politiko kot tudi z načini nagovarjanja javnosti. Partnerjem smo tudi predstavili UGM in naše izobraževalne programe. Ogledali smo si tudi druge navdihujoče prostore v Berlinu tako starejše kot sodobne umetnosti (Neue Nationalgalerie, Kindl, Koengs Galerie, umetnost v javnem prostoru...).
Več si lahko preberete na tej povezavi.
Izobraževalni obisk v Reki
4.–6. oktober 2022
foto: arhiv UGM
Muzej moderne in sodobne umetnosti v Reki smo obiskale muzejska svetovalka Brigita Strnad, kustosinja za zbirko Andrej Borin in knjižničarka in dokumentalistka Andreja Podjavoršek. Ogledale smo si muzejske prostore in aktualne razstave. Prisostvovale smo na spremljevalnih izobraževalnih dejavnostih. Srečale pa smo se tudi z umetniki Tonijem Meštrovićem, Niko Rukavino in Marino Tkalčić. Med obiskom v MMSU pa smo obiskale še druge ustanove na Reki in v Puli: Palačo sladkorja in stalno postavitev Muzeja mesta Reka, Akademijo upodabljajočih umetnosti v Reki, Muzej arheologije Istra v Puli ter predkratkim ustanovljen Muzej sodobne umetnosti v Puli.
Več si lahko preberete na tej povezavi.
Izobraževalni obisk na Finskem
29.–30. april 2022
foto: arhiv UGM
Direktorica Breda Kolar Sluga, muzejska svetovalka Brigita Strnad in poslovna sekretarka Tatjana Frangež smo v okviru programa Erasmus+ obiskale muzej moderne umetnosti EMMA na Finskem. EMMA je najpomembnejši muzej za moderno umetnosti v Espu na jugo Finske. Muzej, zbirko, razstave in izobraževalne dejavnosti nam je predstavila Reetta Kalajo, vodja oddelkov za izobraževanje in odnose z javnostmi. V okviru izobraževalnega obiska pa nas je Retta napotila tudi v druge muzeje. V Ateneumu nas je sprejela muzejska pedagoginja Erica Othman. Predstavila nam je izobraževalne programe muzeja, delavniške prostore in nas popeljala po zbirki, ki je na rahločuten in nevsiljiv način prilagojena tudi za osebe z okvaro vida.
Več si lahko preberete na tej povezavi.
Izobraževalni obisk na Finskem
29.marec–2. april 2022
foto: arhiv UGM
Breda Kolar Sluga, direktorica, Brigita Strnad, muzejska svetovalka in Tatjana Frangež, poslovna sekretarka smo v okviru programa Erasmus+ obiskale Muzej sodobne umetnosti Rovaniemi na Finskem. Muzej se nahaja v kulturnem centru Korundi, eni izmed osrednjih kulturnih ustanov v mestu. Srečale smo se s celotno ekipo zaposlenih, ki so nam predstavili posamezne oddelke, prostore, zbirko, razstave in njihovo delovanje. Predvsem smo bile osredotočene na izobraževalne programe. Spremljale smo aktivnosti za najmlajše, srednješolce, odrasle in starejše. V Rovaniemiju smo obiske še muzeja Pilke in Arktikum ter si ogledale druge kulturne znamenitosti mesta in obdajajoče zaklade finske narave.
Financirano s strani Evropske unije. Izražena stališča in mnenja so zgolj stališča in mnenja avtorja(-ev) in ni nujno, da odražajo stališča in mnenja Evropske unije ali Evropske izvajalske agencije za izobraževanje in kulturo (EACEA). Zanje ne moreta biti odgovorna niti Evropska unija niti EACEA.