Preskoči na vsebino

PREDAVANJE / Svilna pot skozi zgodovino: Mreža zgodnjih povezav med Evropo in Kitajsko
torek, 21. junij 2016 ob 18.00
UGM, Strossmayerjeva 6 

Ob razstavi slovenske in kitajske sodobne umetnosti Zemlja je ploščata vas vabimo na predavanje pionirja sinologije v slovenskem prostoru, dr. Mitje Sajeta. Na predavanju Svilna pot skozi zgodovino bo predstavil zgodovinski pregled razvoja povezav preko Evrazije od 2. stoletja pr. n. š. do jezuitskih misijonarjev v 17. in 18. stoletju ter sodobni koncept Nove svilne poti, ki ga načrtuje sedanje kitajsko politično vodstvo. Tako bo osvetlil mrežo zgodnjih povezav med Evropo in Kitajsko.

Svila je bila prva pomembna dobrina, ki so jo tovorili preko Azije. Ime Svilna pot se je pojavilo šele leta 1877, ko je to ime skoval nemški geograf Ferdinand von Richthofen. To ni bila ena sama cesta, ampak mreža poti in prometnih povezav preko azijske celine. Vključevala je tako stepske kopenske in puščavske karavanske poti kot tudi pomorske poti. Poleg svile vsebuje ideja svilne poti še trgovino z drugim blagom poleg svile, prenose znanja in tehnologij, razširjanje domačih rastlin in načinov obdelovanja, kulturno izmenjavo in prenos življenjskih navad ter širitev različnih idejnih konceptov in verstev.

Dr. Mitja Saje je eden od pionirjev sinologije pri nas in soustanovitelj Oddelka za azijske študije na Filozofski fakulteti v Ljubljani. Je avtor monografije Zgodovina Kitajske, kjer natančno in pregledno osvetli deset tisoč let kitajske zgodovine. Kot redni profesor je zaposlen na Filozofski fakulteti v Ljubljani na Oddelku za sinologijo, kjer predava Zgodovino Vzhodne Azije, Kulturno zgodovino Kitajske, Razvoj kitajskih pismenk in Sodobni kitajski jezik.

VLJUDNO VABLJENI!