Preskoči na vsebino

Pogovor s tremi ustvarjalkami  / Petra Kapš, Zora Plešnar, Simona Šuc
Umetnostna galerija Maribor, Strossmayerjeva ulica 6
četrtek, 8. junij 2017, ob 18.00
povezuje: Andreja Borin, kustodinja razstave VIS-À-VIS 

Vljudno vabljeni, da se nam pridružite ob pogovoru s slovenskimi umetnicami Petro Kapš, Simono Šuc in Zoro Plešnar.

»Ali morajo ženske biti gole, da pridejo v Met. muzej?«, je leta 1989 spraševal plakat skupine anonimnih umetnic iz New Yorka po imenu Guerila Girls. Legendarni plakat je upodabljal golo žensko telo z masko gorile na glavi. »Na polju sodobne umetnosti so ženske zastopane v manj od 5%, 85% aktov pa je ženskih«, je nadaljeval tekst.

Mednarodna zbirka sodobne umetnosti ustanove 49 Nord 6 Est - Frac Lorraine (Metz, Francija) posveča posebno pozornost zbiranju del ženskih umetnic. Kakšna pa je situacija v zbirki UGM? Kako so ženske ustvarjalke zastopane na preglednih in skupinskih razstavah? Kako se je spremenil pogled na ženske ustvarjalke od sedemdesetih let prejšnjega stoletja pa do danes? S kakšnimi izzivi se srečujejo sodobne umetnice? Kaj nam o teh temah lahko povedo umetnice različnih generacij in različnih likovnih izrazov?

Pogovor je del programa ob razstavi VIS-À-VIS, ki sooča izbrana dela iz zbirke UGM z izbranimi deli iz zbirke 49 Nord 6 Est - Frac Lorraine. Vse tri umetnice so vključene na razstavo.

Zora Plešnar (r. 1925) se je mariborskemu Fotoklubu pridružila leta 1968 in je bila edina fotografinja v znani fotoskupini Mariborski krog (1971 – 1974). Pri svojih 92 letih je še vedno aktivna in redno razstavlja, ena od odmevnejših zadnjih razstav je bila pregledna razstava fotografij v Bežigrajski galeriji v Ljubljani leta 2016.
Simona Šuc (r. 1972) je študirala slikarstvo na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, ves čas redno razstavlja, od leta 2001 do 2003 je bila tudi organizatorka likovne kolonije na Gaju na Kozjaku. Sodeluje tudi pri postavitvah razstav, vodi likovne delavnice in dela v fotodokumentaciji Umetnostne galerije Maribor.
Petra Kapš (r. 1975) deluje na križišču različnih sodobnih medijskih praks med umetnostjo zvoka, performansom, branjem in poezijo. Ukvarja se tudi z likovno kritiko in kuriranjem razstav.

Udeležba je brezplačna. VLJUDNO VABLJENI!