Preskoči na vsebino

Odločujoče poteze za razvoj mesta: Breda Kolar Sluga včeraj osebno nagovorila dr. Mira Cerarja

Na včerajšnjem kriznem pogovoru Nevidne vsebine, nevidni Maribor smo se na Trgu Leona Štuklja ob Mednarodnem dnevu muzejev zbrali predstavniki Umetnostne galerije Maribor, povabljena govorca arhitekt Gregor Reichenberg, predsednik Društva arhitektov Maribor, Jasna Djordjević, predstavnica Iniciative mestni zbor in predstavniki javnosti.

»Danes želimo opozoriti, da so vse naše poteze dobronamerne. Vsi pozdravljamo dispečerski center v Mariboru in vsi si želimo, da se ga umesti v naše mesto, vendar pa še enkrat poudarjamo, da obstajajo druge lokacije, ki bi bile zanj primernejše. Vsekakor pa smo mi tista vsebina, ki lahko ta osrednji mestni trg oživi. Ravno simbolna sprememba umestitve kulture v samo mestno jedro je tisto, kar mesto potrebuje. Država lahko s podporo Umetnostne galerije Maribor – tako naj naš apel razume kot investicijo državnega pomena - podpre ne samo muzejsko stroko, temveč tudi razvoj panoge vizualne sodobne umetnosti za vso Slovenijo. Muzeji ne poudarjamo samo pogleda nazaj. Predvsem smo muzeji sodobne umetnosti zavezani, da mislimo tudi za naprej, da spodbujamo ustvarjalnost tega trenutka. Smo del skupne vizije, del širšega prostora in pri tem lahko pripomoremo k razvoju mesta, regije in države,« je zbrane nagovorila Breda Kolar Sluga, direktorica UGM.

Ob zaključku pogovora v odziv na novico o umestitvi dispečerskega centra v prostore nekdanje SDK na Trgu Leona Štuklja smo sklenili, da bomo zbrane predloge za nadomestno ustreznejšo lokacijo dispečerskega centra, izjave nekaterih prisotnih in sklepno izjavo Brede Kolar Sluga, direktorice UGM, predali dr. Miru Cerarju ob njegovem včerajšnjem obisku v Mariboru.

Breda Kolar Sluga je pričujoči zapis skupaj z zbrano dokumentacijo o prizadevanjih Umetnostne galerije Maribor včeraj že osebno izročila dr. Miru Cerarju, ki je izročeno sprejel.

 


Breda Kolar Sluga v pogovoru z dr. Mirom Cerarjem, Maribor, 18. maj 2016, vir: STAfoto

Zbrani predlogi primernejših praznih prostorov za umestitev dispečerskega centra, ki so v državni ali občinski lasti:
- nekdanji Tekstilni inštitut Maribor, Kraljeviča Marka ulica 21
- nekdanja Osnovna šola Ivana Cankarja, Cankarjeva ulica 5
- velik obseg prostorov Srednje šole za oblikovanje Maribor, Park mladih 8
- nekdanji Center za socialno delo, Dvoŕakova ulica 5

Zbrane izjave nekaterih prisotnih na kriznem pogovoru:

»Borimo se za pomemben del našega mestnega parterja. Umetnostna galerija Maribor je eden tistih generatorjev, ki generira programe, ki odmevajo v parterju mesta. Tako mora biti lokacija ustanove, kot je Umetnostna galerija Maribor, po svoji definiciji umeščena v središče mesta ravno zato, ker generira urbani parter. Dispečerski center nima te funkcije - lahko se nahaja kjerkoli. Trg Leona Štuklja je na nek način determiniran s poslovnimi prostori, ki zasedajo parter in vsebine se ne morejo širiti v pritličje. Nimajo odmeva, ne odsevajo se v trg. Ker je objekt nekdanje SDK prazen, bi moral po svoji osnovni funkciji vsebovat program javne narave.«

― Gregor Reichenberg, arhitekt

»Potrebno je kritično oceniti delovanje mestnega vodstva. To, da danes župan ni prisoten, je nezaslišano. Govorjenje o šestdesetih zaposlenih v dispečerskem centru je farsično. Pristojno ministrstvo ali ministrstva in vlada si odgovornosti podajajo kot vroče kostanje. Ministrico za zdravje si želim vprašati ali bi si drznila iti v Ljubljano in Ljubljančanom reči, da bo npr. na Tromostovju po nareku vlade vzpostavila dispečerskemu centru primerljivo vsebino. Kaj se bi zgodilo? Tako vlado bi imeli za popolne bedake in ji takega posega ne bi dovolili niti pod razno. Menim, da bi morali Mariborčani stopiti skupaj in preseči to nemogoče stanje!«

― Rajko Kotnik, Iniciativa mestni zbor

»Nastopamo iz beraškega stališča. Bomo mesto prodali za šestdeset delovnih mest? To je neverjetna pozicija! Maribor vseeno ni padel tako nizko! V samem začetku bi morali arhitekti reči 'ne'. To je nedopustno, v centru mesta nekaj takega ne dopuščamo. Mi mesta ne damo tako ceneno. Dajmo najti drugo rešitev. Iščimo v začetku - župan je prepozno ponujal druge prostore. Ko bo v prostorih enkrat dispečerski center, bo ta ostal leta in leta.«

― Zora A. Jurič, aktivistka za kulturo

»Mene ne zanima, čigava je last objekta nekdanje SDK – državna ali mestna. To je last Slovenije in slovenska vlada mora skrbeti za Slovenijo v celoti, naj bo to katerakoli vlada. In če bomo na tem mestu popuščali, potem ne bomo nič dosegli. Ta galerija, naša knjižnica, naše lutkovno gledališče in še marsikaj drugega – vse to je za celo Slovenijo in ne zgolj za Maribor. Za dispečerski center je v Mariboru dovolj boljšega prostora, le poiskati ga je potrebno. Če se le hoče. In če se noče, potem ne bo storjeno nič. Smo Slovenci ali smo hlapci?«

― Marjan Bačko, igralec in nekdanji mestni svetnik

»Kot predstavnica Iniciative mestni zbor vas bi rada nagovorila o tem, koliko nas v mestu pobudo podpira. V zadnjem dopisu o infrastrukturni problematiki in umestitvi galerije v nekdanjo SDK, ki smo ga 9. aprila naslovili na dr. Mira Cerarja, so podpisniki samoorganizirane četrtne skupnosti Center, Ivan Cankar, Magdalena, Koroška vrata, Nova vas, Radvanje, Pobrežje, Studenci in Kamnica. Za njimi pa stojijo ljudje!«

― Jasna Djordjević, Iniciativa mestni zbor

Sklepna izjava Brede Kolar Sluga, direktorice UGM:

»Mestna oblast je tista, ki se ne odziva. Menim, da smo Mariborčani v zelo nenavadni situaciji, kjer smo obenem precej daleč od države in po drugi strani v nerodni situaciji, saj naša mestna oblast ne reagira. In tako nam ne preostane drugega, kot da opozorimo, da obstajamo in da opozorimo, da se ne prodajamo poceni in da opozorimo, da želimo živet v normalnem mestu. Povzemamo, da nismo zadovoljni z načinom reševanja problematike. Zaskrbljeni smo za svoje mesto in zaskrbljeni smo nad potezami vlade. Vlada je tista, ki vlada in njihova kompetenca je, da koordinira resorje in interese. Še enkrat poudarjamo; lastnina je državna, ampak država smo mi. Tako pomembne odločitve se mora sprejemati v širšem strokovnem konsenzu. V Umetnostni galeriji Maribor verjamemo, da lahko veliko prispevamo k razvoju mesta in se zato zanj čutimo odgovorni. Zato smo v okviru današnjega kriznega pogovora želeli opozoriti na ključne napake in poteze, ki so za naše mesto lahko usodne. Pričakujemo, da vlada še enkrat ovrednoti pomen svojih potez in preudarno premisli o vsebinah, ki jih namerava umestiti v prostore nekdanjega SDK, torej v samo osrčje mesta Maribor.«

V imenu prisotnih na kriznem pogovoru
Breda Kolar Sluga, direktorica Umetnostne galerije Maribor