Preskoči na vsebino

Fotografska delavnica - Cianotipija
UGM Studio, Trg Leona Štuklja 2
sreda, 30. maj 2018, 16.00 – 18.00
vodi: Andrej Lamut, 
magister oblikovanja vizualnih komunikacij

V sklopu projekta Parallel - Evropske platforme za fotografijo podprte s strani programa Kreativna Evropa, vabimo na fotografsko delavnico z Andrejem Lamutom, ki je zmagovalec mednarodnega natečaja First shot/Prvo okidanje 2013 in nominiranec za nagrado ESSL Art Award 2015. Svoja dela je predstavil na štirih samostojnih in mnogih skupinskih razstavah v Sloveniji in tujini.

Skozi preizkušanje v tehniki cianotipija bodo udeleženci delavnice spoznavali fotografijo kot medij pisanja s svetlobo. Pri ustvarjanju ne bomo potrebovali fotoaparata ali predznanja, rezultati pa bodo vidni takoj. Cianotipija je alternativna fotografska tehnika, ki je ime dobila po značilnem modrem tonu fotografij. Fotografijo izdelamo ročno, postopek pa je preprost in enostaven za delo. Najprej bomo spoznali varno uporabo kemikalij in se naučili postopka izdelave, nato pa bo vsak ustvaril svojo cianotipijo. Udeleženci bodo na podlago nanesli svetlobno občutljivo emulzijo, nato pa nanjo polagali predmete, s katerimi bodo ustvarili izbrano kompozicijo in tako izdelali fotogram. Osnovna podlaga, ki jo bomo uporabili je papir, udeleženci pa lahko po želji prinesejo tudi svetle, nepotiskane majice ali platnene vreče in svoj motiv ustvarijo na njih. S seboj naj prinesejo predmete, s katerimi bodo ustvarjali fotograme (na primer listje, cvetje, čipka, polprosojni predmeti, rentgenske slike), udeleženci, ki že imajo nekaj predznanja pa lahko prinesejo tudi na folijo natisnjen negativ fotografije v želeni velikosti, iz katerega bodo ustvarili cianotipijo.

Andrej Lamut (r. 1991) je fotograf mlajše generacije, ki pri svojem delu raziskuje različne analogne in digitalne fotografske tehnike. Fotografije so zanj več kot le nosilci podobe. Razume jih kot fizične objekte, ki morajo biti videni, občuteni in izkušeni. Proces ustvarjanja dela ter njegova prezentacija sta zanj enako pomembna kot sama podoba. Leta 2016 je s pohvalo magistriral na Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje, za svoje delo pa je prejel številne nagrade, med drugim tudi študentsko Prešernovo nagrado ALUO ter priznanje za najbolje oblikovano knjigo v sekciji monografske in bibliografske izdaje na 33. Slovenskem knjižnem sejmu.

Prijave na delavnico sprejemamo do torka, 29. 5. 2018 na naslov brigita.strnadping@ugmpong.si

Cena udeležbe: 2,50 EUR
VABLJENI!