Preskoči na vsebino

Izbrane so zmagovalna in dve drugouvrščeni fotografiji mednarodnega Instragram natečaja #HeroesWeLove! Med več kot 1800 objavljenimi fotografijami na portalu Instagram je komisija predstavnikov vseh partnerjev projekta Heroes We Love izbrala 33 finalistov. Glasovanje je nato potekalo na portalu Facebook. Z več kot 4000 posameznimi glasovi so uporabniki portala opozorili na njim najljubše podobe. Zmagala je fotografije avtorice @cholpon.zhanadyl z nekaj več kot 1200 glasovi, sledita pa ji fotografiji avtorice @jul_frost z več kot 1100 glasovi in avtorja @miirtich z več kot 350 glasovi. Vse objavljene fotografije si lahko ogledate na Instagramu.

Vse uporabnike družabne foto-aplikacije Instagram smo povabili, da s ključnikom (hashtag) #HeroesWeLove objavijo motive kulturne dediščine obdobja socializma v Jugoslaviji in drugod – vse od kiparstva in slikarstva do arhitekture in oblikovanja. Spomeniki, javna plastika, murali, mozaiki, državni arhitekturni projekti, stanovanjska naselja, spominki, publikacije in tiskovine; vse tisto, kar je zaznamovalo eksperiment socialistične države v obdobju med 1945 in zgodnjimi 90-imi leti.

Zmagovalko in drugouvrščena smo povprašali o njihovih fotografijah. Tako so nam povedali:

»Fotografija je nastala med raziskovanju na terenu v okviru projekta 'Mesta duhov Kirgizistana: Življenje starejših v nekdaj industrijskih mestih Kirgiške republike: Sistem socialne podpore, preživetveni mehanizmi in kakovost življenja' poleti 2009 v vasi Kadji Sai v regiji Isik Kul.
Imela sem srečo, da sem ujela tako zanimiv trenutek. Nekaj tavajočih ovac se je znašlo pred zapuščenim vaškim kulturnim domom (Дом культуры). Leninov kip z roko kaže proti ovcam, napis na hiši za njimi pa v ruščini pravi »Искусство принадлежит народу« (»Umetnost pripada ljudem«). Vsi elementi sestavljajo podobo, ki pripoveduje zgodbo nekega obdobja. Upodablja ideologijo Sovjetske zveze in njen odnos do lokalnega prebivalstva. Čeprav je potrebno poudariti, da se od takrat ni veliko spremenilo v odnosu med oblastjo in ljudstvom.«
Cholpon Zhanadyl (@cholpon.zhanadyl) je antropologinja, ki pripoveduje s podobami, filmska ustvarjalka in producentka iz Biškeka, Kirgiška republika

»Na fotografiji je računalo - aritmometer »Felix« - izdelan v Sovjetski zvezi leta 1947. Je pravo čudo inženirstva in rezultat izredno natančne izdelave. Na stroju je mogoče seštevati, odštevati, množiti in deliti; posluževala se ga je predvsem vojska, saj ga je mogoče uporabljati med spopadom, tudi na  bojišču. Ne potrebuje električnega vira in tako se lahko na njem kadarkoli in kjerkoli opravi izračune, ki so potrebni za izstrelitev raket. Naprava je ime dobila po Feliksu Edmundoviču Dzeržinskem, sovjetskem državniku, znanem tudi kot Železni Feliks.
Julia Leščenko (@jul_frost) je študentka farmacije v Kijevu, ki goji zanimanje za zgodovino in dediščino njej rodne Ukrajine

»Fotografija je nastala v »Spomen domu« spominskega kompleksa bitke na Sutjeski. Dotaknil se me je verz »Da li će sloboda umeti da peva, kao što su sužnji pevali o njoj« (»Bo svoboda znala peti, kot so o njej peli sužnji«) srbskega pesnika Branka Miljkovića, zapisan na razgibani steni. Punco na fotografiji so pritegnila z roko napisana imena več kot 7000 padlih partizanov.«
Miha Heber (@miirtich) je študent iz Radelj ob Dravi

Instagram natečaj je del večletnega mednarodnega projekta Heroes We Love. Ideology, Identity and Socialist Art in New Europe, podprtega s strani evropskega programa Kreativna Evropa 2014−2020. Projekt, ki se v obdobju med 2015 in 2017 ukvarja z zapuščino socialistične umetnosti v Novi Evropi, izpostavlja najpomembnejše teme, probleme in priložnosti tega umetniškega obdobja ter predstavlja serijo razstav, umetniških intervencij v javnem prostoru, mednarodnih konferenc in delavnic. »Heroji« združujejo osem partnerjev iz Srednje in JV Evrope od Poljske do Albanije: Umetnostna galerija Maribor (vodilni partner); Društvo BLOK (HR); Tirana Art Lab (AL); Laznia Center for Contemporary Art, Gdansk (PL); IEFSEM Inštitut za etnologijo in folkloristiko z Etnografskim muzejem Sofija (BG); Muzej zgodovine Jugoslavije (SRB); Univerza na Primorskem; Center plesa, Maribor.