Umetniška družina Šantel: tri slikarke v Mariboru

Umetniška družina Šantel: tri slikarke v Mariboru
Prvi del: Avgusta Šantel ml.
UGM Kabinet, Strossmayerjeva ulica 6
19. april–25. maj 2025
otvoritev: sobota, 19. april 2025, 11.00
kustosa: Breda Kolar Sluga in Igor Longyka
Umetniška družina Šantel, ki povezuje Štajersko s Primorsko, je že dodobra v zavesti slovenske umetnostne in glasbene zgodovine, a doslej je bilo mariborsko bivanje treh slikark še neraziskano. Da bi dopolnili vedenje o njihovem ustvarjalnem opusu, je Umetnostna galerija Maribor na pomoč zaprosila javnost in zaradi dobrega odziva smo se odločili za razstavo v dveh delih.
V prvem delu se bomo posvetili Avgusti Šantel ml. (Gorica, 1876 – Ljubljana, 1968), slikarki, glasbenici in učiteljici, ki je po službovanju v več slovenskih in istrskih krajih prišla v Maribor leta 1920 in dobila službo na II. dekliški meščanski šoli. Njeno delo je bilo v novejšem času že večkrat predstavljeno na manjših preglednih razstavah v krajih njenega službovanja, pričujoča raziskovalna razstava v UGM Kabinetu pa se osredinja na njeno mariborsko obdobje, v katerem se je ob svojem dolgoletnem slikarskem ustvarjanju posebej posvetila grafiki. Z razstavljenimi deli smo poudarili tudi njeno upodabljanja cvetja in krajin. Med temi bo po sto letih znova na ogled nekaj del, ki so nastala in bila predstavljena že v mariborskem obdobju. V ospredju bodo umetnine iz Zbirke Umetnostne galerije Maribor, umetnico pa bomo predstavili predvsem z doslej še ne razstavljenimi deli zasebnih lastnikov, ki so se odzvali na vabilo UGM.
Spoznavanje življenja in dela izobražene in umetniško talentirane slovenske družine Šantel nam nudi vpogled v vsakdan meščanskega miljeja v utečenem ritmu avstro-ogrske družbe v zadnjih desetletjih Monarhije. Njen prihod v Maribor pa razkriva tukajšnjo mestno posebnost obdobja po zatonu nemštva, v katerem so življenje obogatili primorski priseljeni rojaki. Med njimi se je s svojim delovanjem izkazala tudi Avgusta Šantel ml. S pedagoškim erosom, z znanjem jezikov, s strastnim glasbenim delovanjem, intenzivno likovno ustvarjalnostjo, z organizacijskim angažiranjem v Umetniškem klubu Grohar in Glasbeni matici Maribor predstavlja simbol neodvisnosti, ki so si jo v njenem času lahko izborile ženske skozi status neporočene učiteljice.
Avgusta Šantel ml. je v svojem dolgem življenju šele na stara leta doživela dve samostojni razstavi, ki pa sta predstavili njeno ustvarjalnost le z akvareli. Njen izredno bogat opus z več kot 1000 deli pa zajema ob slikarstvu in grafiki še dekorativno umetnost, zato z raziskovalno razstavo v UGM želimo prispevati k čimprejšnji prvi celoviti predstavitvi in kritiški obravnavi slikarke in grafičarke Avguste Šantel ml.
Razstava je del obsežnejšega raziskovanja mariborske umetnosti v času med obema vojnama, ki so jo pomembno soustvarjali primorski priseljeni rojaki. Povezujemo jo z drugimi dogodki, ki bodo v pomladnih mesecih posvečeni umetniški družini Šantel. RTV Slovenija je že premierno predstavila dokumentarni film o njej. V organizaciji Glasbene matice Ljubljana bo v Viteški dvorani v Križankah izveden koncert samospevov Saše Šantla, združen s predstavitvijo njihove notne izdaje in predvajanjem na programu ARS Radia Slovenije, v Univerzitetni knjižnici Maribor pa bo na ogled razstava Ekslibrisi Saše Šantla.