Preskoči na vsebino

MI, VI, ONI IN SODOBNA UMETNOST/ izobraževanje za učiteljice in učitelje razrednega pouka
Umetnostna galerija Maribor, Strossmayerjeva 6
sreda, 15. januar 2014 od 16.00-19.00

VODSTVO PO RAZSTAVI MI, VI, ONI. Fragmenti alternativnih praks 80-ih v Mariboru
vodita: Meta Kordiš, kustosinja in Brigita Strnad, višja kustosinja UGM, vodja pedagoškega oddelka UGM

Razstava predstavlja umetniško sceno, ki se je v Mariboru začela razvijati v osemdesetih z nastopom nove generacije ustvarjalcev. Izoblikovala so se živahna prizorišča alternativnih praks, ki so povezovale različne oblike ustvarjanja (glasbo, performans, vizualno umetnosti, literaturo …). Pojmovanje (likovne) umetnosti se je bistveno spremenilo; začela se je povezovati z vsakdanjim življenjem, čemur so ustvarjalci dodajali elemente visoke in popularne kulture. To obdobje je prineslo tudi nove tehnične pridobitve in večjo dostopnost, kar je oblikovalo nove umetniške oblike, kot so: računalniška umetnosti, video, mail art ...

trajanje: 45 min

Odmor & kava

trajanje: 5 min

LIKOVNA USTVARJALNICA

vodita: Brigita Strnad, višja kustosinja UGM, vodja pedagoškega oddelka UGM in Irena Pamič, pedagoginja UGM

Namen ustvarjalnice je izpostaviti možnost dialoga med galerijo, šolo (učitelji in učiteljicami ter učenci) in sodobno umetnostjo. Naše osrednje vodilo bo, da namen spoznavanja umetnosti ni izvedeti samo več o umetnosti ali umetniku, temveč tudi več o sebi in svetu, v katerem živimo. Izpeljali bomo nekaj igrivih didaktičnih nalog, s katerimi bomo poglobili razumevanje in doživljanje razstavljenih umetniških del. Hkrati bomo predstavili pedagoški program UGM za osnovnošolske otroke, v okviru katerega jim približujemo umetnosti skozi razvijanje dialoga, igre, likovnega poustvarjanja …

trajanje: 80 min

Odmor & kava

trajanje: 5 min

PREDAVANJE: IMPLEMENTACIJA SODOBNIH LIKOVNIH PRAKS V OSNOVNOŠOLSKI KURIKULUM
predava: docent dr. Matjaž Duh, Oddelek za razredni pouk, Pedagoška fakulteta Maribor

Danes informacijsko komunikacijska tehnologija omogoča hiter dostop do umetniških del likovnih ustvarjalcev in daje možnost njihove neposredne pedagoške uporabe. Sodobni didaktični pristopi nakazujejo poti, ki peljejo učence od percepcije, preko recepcije do lastne likovne reinterpretacije opazovanih likovnih del. V likovno-pedagoški praksi preizkušena metoda estetskega transferja se kaže kot najprimernejši didaktični pristop. Na predavanju bodo predstavljene sodobne umetniške prakse, ki so bile v različnih stopnjah razrednega pouka osnova za likovno reagiranje učencev. Predstavljeni bodo tudi likovni izdelki učencev, ki so nastali kot refleksija na spoznane umetniške prakse odraslih likovnih ustvarjalcev.

trajanje: 45 min

Po zaključenem izobraževanju prejmejo udeleženci in udeleženke potrdilo o udeležbi. 

kotizacija: 18 €

prijava: obvezna predhodna prijava do 7. januarja 2014 po elektronski pošti ali telefonu: brigita.strnadping@ugmpong.si, 02 22 94 697! Prijava velja ob plačilu na blagajni UGM (tor.–ned.: 10.00–18.00) ali na transakcijski račun SI56 0127 0603 0358 319 s pripisom »Izobraževanje za učitelje«.
Število udeležencev je omejeno!


VLJUDNO VABLJENI!