EKO 8 / Kratka zgodovina

Mednarodni trienale Ekologija in umetnost je bil ustanovljen leta 1980 v Mariboru, tedanji Jugoslaviji. Prve tri izvedbe EKO trienala so bile zastavljene kot vsejugoslovanski dogodek z republiškim izborom umetnikov in so se osredotočale na ekološke teme. Po razpadu Jugoslavije se je trienale preoblikoval v mednarodni dogodek z mednarodnimi selektorji in izbranimi temami posamezne izdaje. Težišče je sčasoma prehajalo od različnih okoljskih premislekov tedanjega časa do vse bolj poglobljenega zavzemanja za ekološka in družbena vprašanja, ki so jih odražali naslovi: Art d'ECO, Natura Mortua, Ameriške sanje, Prostori prehoda. Zadnja izvedba trienala v letu 2006 je bila izpeljana v okviru mednarodne mreže kustosov in umetniških institucij srednje in vzhodne Evrope Continental Breakfast. Z zadnjo izvedbo EKO trienala je postalo jasno, da trienale postaja negotov v svojem poslanstvu in se ne odziva na spremembe v umetniškem in družbenem ekosistemu. Ponovna obuditev EKO trienala, sedaj v osmi izdaji, se bo zgodila spomladi 2021 na lokaciji nekdanje mariborske tekstilne tovarne MTT.

Pretekli trienali:

EKO 1 / Jugoslovanski trienale Ekologija in umetnost, 1980
selektorji: Đorđe Jović, Muhamed Karamehmedović, Zoran Kržišnik, Olga Perović, Nimani Shyquri, Irina Subotić, Marijan Susovski, Vladimir Veličkovski
umetniki: Josip Alebić, Budim Berisha, Janez Boljka, Ljubomir Brajović, Center za multimedijalne raziskave Študentskega centra v Zagrebu, Jože Ciuha, Aleksandar Cvetković, Agim Çavdarbasha, Božidar Damjanovski, Vladimir Dodig Trokut, Ivan Dvoršak, Nikica Đurović, Dejan Ećimović, Nikola Fidanovski, Vera Fischer, Ivo Friščić, Mira HalambekWenzler, Seid Hasanefendić, Žarko Jakimovski, Filip Janković, Marjan Jelenc, Zmago Jeraj, Boris Jesih, Nikola Koydl, Fatmir Krypa, Ratko Lalić, Tanas Lulovski, Zdravko Mandić, Slobodan Maldini, Adriana Maraž, Mladen Marinkov, Janez Matelič, Bekir Misirlić, Dragan Mojović, Esad Muftić, Vangel Naumovski, Dančo Ordev, Antoaneta Pasinović, Nusret Pašić, Dušan Perčinkov, Oton Polak, Ranko Radović, Nikica Raičević, Edita Schubert, Darko Slavec, Miroljub Stamenković, Vojo Stanić, Milan Stanojev, Miloš Šobajić, Vasko Taškovski, Dušan Todorović, Esat Valla, Petar Waldegg

EKO 2 / Jugoslovanski trienale Ekologija in umetnost, 1984
selektorji:
Đorđe Jović, Zoran Kržišnik, Irina Subotić, Marijan Susovski, Berislav Valušek
Svetovalci: Muhamed Karamehmedović, Olga Perović, Nimani Shyquri, Vladimir Veličkovski
umetniki:
sekcija − Ambienti, konstrukcije, projekti in objekti:
Muradif Ćerimagić, Milovan Dagovič,
Stevan Knežević, Dragoslav Krnajski, Mladen Marinkov, Nusret Pašić, Pavle Pejović, Ratko
Petrić, Vesna Popržan, Balša Rajčević, Duba Sambolec, Jože Slak, Dušan Todorović
sekcija − Jugoslovanska grafika in ekologija: Janez Bernik, Janez Boljka, Jože Ciuha, Milan
Erič, Zlatko Jakuš, Boris Jesih, Hysni Krasniqi, Peter Krivec, Vladimir Makuc, Vjenčeslav
Richter, Jože Spacal, Milan Stanojev, Gorazd Šefran, Vladimir Veličković
sekcija − Akcije: Lina Bussov, Miran Mišo Hochstätter, Davor Klarić, Branka Stanković
sekcija − Papir od narave in k njej: Kosta Bogdanović, Predrag Caranović, Evgenia Deminevska, Marija Dragojević, Tomislav Gotovac, Sadko Hadžihasanović, Ante Jakić,
Gordana Kaljanović, Tomislav Kauzlarić, Mesud Kečo, Radomir Kundačina, Tanas Lulovski,
Goranka Matić, Olga Milić, Marcela Munger, Biljana Navić, Jurica Puhalović, Zdravko Santrač,
Mustafa Skopljak, Radmila Stepanović, Vera Stevanović, Mladen Stilinović, Iztok Šmajs, Jože
Šubic, Miroslav Šutej, Radoslav Tadić, Dunja Župančič
sekcija − Ecologia urbana: ab − arhitektov bilten, Nada Alavanja, Ognjen Babić, Milica
Borojević, Boško Budisavljević, Nenad Dančuo, Divo Dražić, Tahir Lušić, Ratko Miličević,
Franjo Molnar, Mustafa Musić, Vladimir Nikolić, Antoaneta Pasinović, Damir Perinić, Maja
Perinić, Metod Prijatelj, Mileta Prodanović, Ranko Radović, Igor Recer, Bogdan Reichenberg,
Predrag Ristić, Andrija Rusan, Marjana Schneider, Edvin Šmit, Marjan Vejvoda, Fedor
Vučemilović, Mirjana Žagar, Dragan Živković, Stevan Žutić

EKO 3 / Jugoslovanski trienale Ekologija in umetnost, 1988
selektorji:
Ješa Denegri, Meta Gabršek Prosenc, Nedžad Kurto, Marijan Susovski, Grozdana
Šarčević, Berislav Valušek, Mitja Visočnik, Igor Zabel, Nermina Zildžo
umetniki: Nada Alavanja, Breda Beban, Emerik Bernard, Franc Curk, Petar Dabac, Zvonimir
Durbešić, Ivo Friščić, Stojan Grauf, France Gruden, Hrvoje Horvatić, Boran Hrelja, Zdenko
Huzjan, IRWIN, Nina Ivančić, Zmago Jeraj, Maksim Jurjević, Laszlo Kerekeš, Ferdinand Kulmer, Mladen Marinkov, Mario Marzidovšek, Dragan Mojović, Skupina Most (Marko Košnik, Etbin Stefančič, Bojan Štokelj), Grozdana Nikić, Miloš R. Perović, Vojko Pogačar, Marko Pogačnik, Projekt Urin moje življenje (koordinator Brane Šalamun, umetniški vodja Rado Jerič), Djoko Radovanović, Vojteh Ravnikar, Djuro Seder, Slobodan Danko Selinkić, Kenan Solaković, Iztok Šmajs, Jože Šubic, Slavko Tihec, Dušan Todorović, Raša Todosijević, Zlatko Ugljen, Branka Uzur, Mio Vesović, Vera Zarić, Ira Zorko, Skupina Zvono

EKO 4 / Mednarodni trienale Ekologija in umetnost − ART d'ECO, 1992
selektorji:
Aleksander Bassin (SVN), Werner Fenz (AUT), Ernesto L. Francalanci (ITA), Meta Gabršek Prosenc (SVN), Želimir Koščević (HRV)
umetniki: Gudrun Bielz, Enzo Cucchi, Sandi Červek, Nenad Dančuo, Ivan Faktor, Piero Gilardi, Peter G. Hoffmann, Pino Ivančić, Zdravko Jerkovič, Dušan Kirbiš, Jannis Kounellis, Ivan Kožarić, Zmago Lenardič, Mario Merz, Maurizio Mochetti, Gulio Paolini, Fabrizio Plessi, Tadej Pogačar, Vesna Pokas, Nataša Prosenc, Oto Rimele, Gebhard Schatz, Andrea van der Straeten, Bojan Štokelj, Udo Wid

EKO 5 / Mednarodni trienale Ekologija in umetnost − NATURA MORTUA, 1996
selektorji
: Werner Fenz (AUT), Aurora Fonda (ITA), Želimir Koščević (HRV), Christine Macel (FRA), Walter Storms (DEU), Katalin Timár (HUN)
umetniki: Gea Casolaro, Mária Chilf, Iskra Dimitrova, Veronika Dreier, Malachi Farell, Thomas Feuerstein, Samuel Grajfoner, Fabrice Hybert, Nina Ivančić, Maja Licul, Angela Melitopoulos, Alen Ožbolt, Hunor Pető, Wilhelm Scherübel, Günter Uecker, Mirjana Vodopija, Eduard Winklhofer

EKO 6 / Mednarodni trienale Ekologija in umetnost − AMERICAN DREAMS, 2000
selektorji:
Nancy Buchanan (ZDA), Meta Gabršek Prosenc (SVN)
umetniki: Kim Abeles, Anne Bray, Andrej Brumen Čop, Nancy Buchanan, Molly Cleator, Stojan Grauf, Todd Gray, Jasna Hribernik, Edward Kienholz, Marko A. Kovačič, Metka Krašovec, Zmago Lenárdič, Tomaž Lunder, Paul McCarthy, Mojca Osojnik, Samo Pajek, Silvester Plotajs − Sicoe, Borut Popenko, RTMark, Leonard Rubins, Nejc Saje, Jos Sanches, Peter Štrovs, Tugo Šušnik, Hulleah J. Tsinhnahjinnie, Bruce Yonemoto, Norman Yonemoto, Lea Zinauer

EKO 7 / Mednarodni trienale Ekologija in umetnost − PROSTORI PREHODA, 2006
selektorji:
Aleksandra Estela Bjelica Mladenović (SČG), Giuliana Carbi (ITA), Meta Gabršek Prosenc (SVN), Anders Härm (EST), Petra Kapš (SVN), Breda Kolar Sluga (SVN), Beral Madra (TUR), Gerald Matt (AUT), Anda Rottenberg (POL), Katalin Timar (HUN), Maria Vassileva (BGR), Janka Vukmir (HRV)
umetniki: Ben Cain, Marta Deskur, Tina Gverović, Aleksandra Gruden, kitch™, Teja Kovač, Mari Laanemets, Matej Lozar, Marko Lulić, Polona Maher, Katja Majer, Iztok Maroh, Hajnal Németh, Marko Ornik, Neriman Polat, Massimo Premuda, Mileta Prodanović, son:DA, Samuil Stoyanov, Killu Sukmit, Simona Šuc