EKO TRIENALE / kratka zgodovina

Mednarodni trienale Ekologije in umetnosti je bil ustanovljen leta 1980 v Mariboru, v tedanji Jugoslaviji. Prve tri izvedbe so bile zastavljene kot vsejugoslovanski dogodek, z republiškim izborom umetnikov iz držav Jugoslavije, in so se osredotočale na ekološka teme, ki so jih izražala umetniška dela. Po razpadu Jugoslavije, se je trienale preoblikoval v mednarodni dogodek z izbranimi temami in mednarodnimi selektorji. Težišče je sčasoma prehajalo od različnih okoljskih premislekov tedanjega časa do vse bolj poglobljenega zavzemanja za ekološka in družbena vprašanja, ki so jih odražali naslovi: Art d'ECO, Natura Mortua, Ameriške sanje, Prostori prehoda. Zadnja izvedba trienala v letu 2006, je bila izpeljana v okviru projekta Continental Breakfast (Kontinentalni zajtrk), ki je mednarodna mreža kustosov in umetniških institucij srednje in vzhodne Evrope. Z zadnjo izvedbo je postalo jasno, da je trienale s svojo obliko kot razstava in razsrediščenostjo, negotov v svojem poslanstvu in se ne odziva na spremembe v umetniškem ekosistemu in družbi. EKO trienale je tako bil preložen in prekinjen za več kot desetletje. Ponovna obuditev EKO trienala, v že osmi izvedbi, se bo zgodila v poletju 2020, na lokaciji nekdanje mariborske tekstilne tovarne MTT.

Pretekli trienali:
EKO 1 / Jugoslovanski trienale umetnost in ekologija, 1980
Selektorji: Zoran Kržišnik, Muhamed  Karamehmedović, Marijan Susovski, Nimani Shyquri, Vladimir Veličkovski, Irina Subotić, Đorđe Jović, Olga Perović
Umetniki: Jože Ciuha, Ivan Dvoršak, Marjan Jelenc, Zmago Jeraj, Boris Jesih, Adriana Maraž, Janez Matelič, Oton Polak, Darko Slavec, Janez Boljka, Josip Alebić, Seid Hasanefendić, Ratko Lalić, Bekir Misirlić, Esad Muftić, Nusret Pašić, Petar Waldegg, Center za multimedijalne raziskave Študentskega centra v Zagrebu ,Vladimir Dodig Trokut, Vera Fischer, Ivo Friščić
Nikola Koydl, Edita Schubert, Mira Halambek-Wenzler, Antoaneta Pasinović, Agim Çavdarbasha, Budim Berisha, Fatmir Krypa, Esat Valla, Nikola Fidanovski, Žarko Jakimovski, Tanas Lulovski, Vangel Naumovski, Dančo Ordev, Dušan Perčinkov, Vasko Taškovski, Aleksandar Cvetković, Božidar Damjanovski, Dejan Ećimović, Slobodan Maldini, Dragan Mojović, Ranko Radović, Miroljub Stamenković, Zdravko Mandić, Mladen Marinkov, Milan Stanojev, Dušan Todorović, Ljubomir Brajović, Nikica Đurović, Filip Janković ,Nikica Raičević, Vojo Stanić, Miloš Šobajić

EKO 2 / Jugoslovanski trienale umetnost in ekologija, 1984
Selektorji: Irina Subotić, Marijan Susovski, Đorđe Jović, Zoran Kržišnik, Berislav Valušek; svetovalci: Muhamed  Karamehmedović, Nimani Shyquri, Olga Perović, Vladimir Veličkovski
Sekcija – Ambienti, konstrukcije, projekti in objekti: Muradif Ćerimagić, Milovan Dagovič, Stevan Knežević¸Dragoslav Krnajski, Nusret Pašić, Mladen Marinkov, Dušan Todorović,
Pavle Pejović, Ratko Petrić, Vesna Popržan, Balša Rajčević, Duba Sambolec, Jože Slak
Sekcija – Jugoslovanska grafika in ekologija: Janez Bernik, Janez Boljka, Jože Ciuha, Milan Erič,
Boris Jesih, Zlatko Jakuš, Vladimir Makuc, Hysni Krasnikqi, Peter Krivec, Vjenčeslav Richter, Milan Stanojev, Jože Spacal, Gorazd Šefran, Vladimir Veličković
Sekcija – Akcije: Lina Bussov, Davor Klarić, Branka Stanković, Mišo Hochstätter
Sekcija – Papir od narave in k njej: Kosta Bogdanović, Marija Dragojević, Predrag Caranović, Tomislav Gotovac, Sadko Hadžihasanović, Evgenia Deminevska, Ante Jakić, Gordana Kaljanović, Mesud Kečo, Tomislav Kauzlarić, Radomir Kundačina, Tanas Lulovski, Goranka Matić, Olga Milić, Marcela Munger, Biljana Navić, Mustafa Skopljak, Jurica Puhalović , Zdravko Santrač, Vera Stevanović, Mladen Stilinović, Radmila Stepanović, Iztok Šmajs, Jože Šubic, Miroslav Šutej, Radoslav Tadić, Dunja Župančič
Sekcija - Ecologia urbana: ab - arhitektov bilten, Nada Alavanja, Ognjen Babić, Milica Borojević, Boško Budisavljević, Nenad Dančuo, Divo Dražić, Tahir Lušić, Ratko Miličević, Franjo Molnar, Mustafa Musić, Vladimir Nikolić, Antoaneta Pasinović, Maja Perinić, Damir Perinić, Metod Prijatelj, Mileta Prodanović, Ranko Radović, Igor Recer, Bogdan Reichenberg, Predrag Ristić, Andrija Rusan, Marjana Schneider, Edvin Šmit, Marjan Vejvoda, Fedor Vučemilović, Mirjana Žagar, Dragan Živković, Stevan Žutić

EKO 3 / Jugoslovanski trienale umetnost in ekologija, 1988 (Topic: Water)
Selektorji: Ješa Danegri, Meta Gabršek Prosenc, Nermina Zildžo, Nedžad Kurto, Marijan Susovski, Grozdana Šarčević, Igor Zabel, Berislav Valušek, Mitja Visočnik
Umetniki: Nada Alavanja, Breda Beban, Emerik Bernard, Franc Curk, Petar Dabac, Zvonimir Durbešić, Ivo Friščić, Stojan Grauf, France Gruden, Hrvoje Horvatić, Boran Hrelja, Zdenko Huzjan, IRWIN, Nina Ivančić, Zmago Jeraj, Maksim Jurjević, Laszlo Kerekeš, Ferdinand Kulmer, Mladen Marinkov, Mario Merzidovšek, Dragan Mojović, Skupina Most (Bojan Štokelj, Marko Košnik, Etbin Stefančič), Grozdana Nikić, Miloš R. Perović, Vojko Pogačar, Marko Pogačnik, Projekt Urin moje življenje (koordinator Brane Šalamun, umetniški vodja Rado Jerič), Vojteh Ravnikar, Djoko Radovanović, Djuro Seder, Slobodan Danko Selinkić, Kenan Solaković, Iztok Šmajs, Jože Šubic, Slavko Tihec, Dušan Todorović, Raša Todosijević, Zlatko Ugljen, Branka Uzur, Mio Vesović, Vera Zarić, Ira Zorko, Skupina Zvono,
 
EKO 4 / Mednarodni trienale umetnost in ekologija - ART d'ECO, 1992 
Selektorji: Werner Fenz (AUT), Želimir Koščević (CRO), Ernesto L. Francalanci (IT), Meta Gabršek Prosenc (SLO), Aleksander Bassin (SLO)
Umetniki: Sandi Červek (SLO), Gundrun Bielz (AUT), Enzo Cucchi (IT), Nenad Dančuo (CRO), Ivan Faktor (CRO), Piero Gilardi (IT), Peter G. Hoffmann (AUT), Pino Ivančić (CRO), Zdravko Jerkovič (SLO), Dušan Kirbiš (SLO), Jannis Kounellis (IT), Ivan Kožarić (CRO), Zmago Lenardič, (SLO), Mario Merz (IT), Maurizio Mochetti (IT), Gulio Paolini (IT), Fabrizio Plessi (IT), Tadej Pogačar (SLO), Vesna Pokas (CRO), Nataša Prosenc (SLO), Oto Rimele (SLO), Gebhard Schatz (AUT), Bojan Štokelj (SLO) Andrea van der Straeten (AUT), Udo Wid (AUT),

EKO 5 / Mednarodni trienale umetnost in ekologija - NATURA MORTUA, 1996
Selektorji: Werner Fenz (AUT), Christine Macel (FR), Želimir Koščević (CRO), Aurora Fonda (IT), Katalin Timár (HU), Želimir Koščević (North Maceodnia), Walter Storms (DE)
Umetniki: Gea Casolaro, Mária Chilf, Iskra Dimitrova, Veronika Dreier, Malachi Farell, Thomas Feuerstein, Samuel Grajfoner, Fabrice Hybert, Nina Ivančić, Maja Licul, Angela Melitopoulos, Alen Ožbolt, Hunor Pető, Wilhelm Scherübel, Günter Uecker, Mirjana Vodopija, Eduard Winklhofer

EKO 6 / Mednarodni trienale umetnost in ekologija - AMERICAN DREAMS, 2000
Selektorji: Nancy Buchanan (ZDA), Meta Gabršek Prosenc (Slovenija)
Umetniki: Kim Abeles, Anne Bray, Andrej Brumen Čop, Nancy Buchanan, Molly Cleator, Stojan Grauf, Todd Gray, Jasna Hribernik, Edward Kienholz, Marko A. Kovačič Metka Krašovec, Zmago Lenárdič Tomaž Lunder, Paul McCarthy, Mojca Osojnik, Samo Pajek, Silvester Plotajs – Sicoe, Borut Popenko, RTMark, Leonard Rubins, Nejc Saje, Jos Sanches, Peter Štrovs, Tugo Šušnik, Hulleah J. Tsinhnahjinnie, Bruce Yonemoto, Norman Yonemoto, Lea Zinauer

EKO 7 / Mednarodni trienale umetnost in ekologija – PROSTORI PREHODA, 2006
Selektroji: Aleksandra Estela Bjelica Mladenović (Serbia and Montenegro), Giuliana Carbi (IT),
Meta Gabršek Prosenc (SLO), Anders Härm (EST), Petra Kapš (SLO), Breda Kolar Sluga (SLO), Beral Madra (TUR), Gerald Matt (AUT), Anda Rottenberg (POL), Katalin Timar (HUN), Maria Vassileva (BOL), Simona Vidmar (SLO), Janka Vukmir (CRO)
Umetniki: Ben Cain, Marta Deskur, Tina Gverović, Aleksandra Gruden, Teja Kovač, kitch™, Matej Lozar, Marko Lulić, Polona Maher, Katja Majer, Iztok Maroh, Hajnal Németh, Marko Ornik, Neriman Polat, Massimo Premuda, Mileta Prodanović, son:DA, Killu Sukmit, Mari Laanemets, Samuil Stoyanov, Simona Šuc