Moj arhiv
Moj arhiv
serija pogovorov in objav
UGM, Strossmayerjeva ulica 6
kustosinja pogovorov in urednica zapisov: Breda Kolar Sluga, muzejska svetovalka UGM
Vsak je po svoje arhivist. Hranimo račune, razglednice, včasih smo izrezovali članke. V tisto eno škatlo, ki jo vsi imamo, odlagamo muzejske vstopnice, vozovnice, vizitke …, ki smo jih nabrali na poti. V arhiviranju, v prvi vrsti svojih življenj, smo nekateri manj, drugi bolj dosledni. Nekateri pa so zasebno arhivsko dejavnost vzeli resno. Povezanost z različnimi krogi javnega življenja, dolgoročno, kontinuirano delovanje v nekem okolju in razumevanje pomena zgodovinjenja prostora in časa jih je ponesla na pot grajenja in vzdrževanja zasebnih arhivskih zbirk.
V seriji pogovorov in objav z naslovom Moj arhiv se bomo srečali s posamezniki, ki so v širšem mariborskem prostoru skrbeli za ohranjanje manj znanih zgodb in pogledov na potek likovnega življenja v našem mestu. V zasebnih arhivih so ohranjeni dragoceni drobci, s katerimi lahko odlično dopolnjujemo znanje o naši zgodovini, hkrati pa izpostavimo pomembne osebnosti, ki so ustvarjale ali podpirale umetnost. Širšo javnost želimo spodbuditi, da ohranja ter s skupnostjo deli gradivo, ki je povezano z likovno umetnostjo in se morda na prvi pogled zdi celo nepomembno, kot so fotografije, korespodenca, vstopnice, skice, pisma in plakati.
Kot prva v seriji pogovorov je za javnost svoj osebni arhiv odprla bibliotekarka in nekdanja ravnateljica Univerzitetne knjižnice Maribor dr. Irena Sapač. Z nami je odkrivala, kako je potekalo življenje v hiši očeta dr. Borisa Kristana v Ulici kneza Koclja 7, v kateri so nekaj let pred drugo svetovno vojno in po njej ustvarjali umetniki in očetovi prijatelji, slikarja Ante Trstenjak in Maks Kavčič ter kipar Gabrijel Kolbič. Z nami je delila tudi vtise o obisku prvih razstav v Umetnostni galeriji Maribor. V njenem arhivu se skrivajo številne zanimivosti, kot so spominske knjige, v katere so ji posvetila in slike vrisali mariborski umetniki, tiskani katalogi tujih založnikov, ki so bili navdih umetnikom in jih je redno naročeval dr. Boris Kristan, številne risbe, skice, pisma in tudi kakšno neobičajno umetniško delo, kot je Kolbičev marmorni portret dr. Borisa Kristana, domnevno iz ostanka marmorja odstranjenega spomenika. Ob vsakem srečanju bomo tudi dopolnili vedenje o delih iz Zbirke UGM, tokrat je atraktiven Trstenjakov Portret žene (ok. 1928), dopolnjen s fotografijo upodobljenke. Sedaj pa tudi vemo, da Kavčičev Zimski motiv (1956) razkriva slikarjev pogled skozi okno ateljeja v hiši dr. Borisa Kristana. Del dokumentacije je dr. Irena Sapač podarila Umetnostni galeriji Maribor, za kar se ji iskreno zahvaljujemo. Več o dogodku →
Pogovore in objave arhivskih dokumentov bomo v letu 2024 nadaljevali na dveh dogodkih s štirimi sogovoniki, ki bodo s pomočjo svojega arhivskega gradiva predstavili segmente likovnega življenja v našem mestu in širši okolici.
sobota, 21. september ob 10.00: O prostorih zbiranja
Metka Kavčič / Maks Kavčič in Gabrijela Kolbič / Gabrijel Kolbič
sobota, 5. oktober ob 10.00: O dokumentiranju dogajanja
Marko Japelj / Mirko Japelj in Maja Modrinjak / Dragiša Modrinjak