Preskoči na vsebino

Konceptualna umetnost, Arhiv dokumentov in umetniških del med 1967-2007
Umetnostna galerija Maribor, Strossmayerjeva 6

Gostovanje mednarodne privatne zbirke Dubravke Čurić in Miška Šuvakovića v organizaciji Muzeja savremene umetnosti Vojvodine iz Novega Sada v prostorih UGM se bo v torek, 28. oktobra 2008, ob 18. uri pričelo s predstavitvijo knjige Konceptualna umetnost in nadaljevalo s predavanjem dr. Miška Šuvakovića o različnih tematskih sklopih znotraj pojma konceptualne umetnosti. Ob 20. uri bo sledila slavnostna otvoritev razstave Konceptualna umetnost.

Razstava Konceptualna umetnost prikazuje zgodovinski pregled konceptualne umetnosti iz privatne zbirke Dubravke Čurić in Miška Šuvakovića. Predstavljene so najpomembnejše prakse analitične, politične in behavieristične konceptualne umetnosti. Razstava predstavlja tekstovna in diagramska konceptualna dela, časopise, knjige umetnikov in plakate ter fotografije ameriških (Joseph Kosuth, Lawrence Weiner, Robert Barry), angleških (Art&Language), nemških (Joseph Beuys), slovenskih (Grupa OHO, NSK, Tadej Pogačar), hrvaških (Mangelos, Goran Trbuljak, Mladen Stilinović, Vlado Martek, Željko Jerman, Vlasta Delimar), vojvodinskih (Balint Szombathy, Grupa Kod, Grupa (Verbum program, Živko Grozdanić), srbskih (Radomir Damnjan, Neša Paripović, Grupa 143) in drugih umetnikov. Razstavo je pripravil Muzej savremene umetnosti Vojvodine, Novi Sad, Srbija.

Razstava in knjiga Konceptualna umetnost sta nastali s terenskim delom v različnih okoljih sodobne umetnosti in kulture, od muzejskih in galerijskih arhivov in zbirk do posameznih umetniških dokumentacij. Zbiranje je potekalo od zgodnjih sedemdesetih let 20. st. do začetka 21. st. Knjiga in razstava sta bližji etnografskemu delu na sinhroni mreži posredne in neposredne aktualnosti kot pa logiki zgodovinskega urejanja preteklih umetniških dogajanj. V metodološkem smislu se ukvarja z vzpostavljanjem in izpopolnjevanjem mrež umetniških pojavov, ki so povezani s predzgodovinsko, zgodovinsko in postzgodovinsko konceptualno umetnostjo. Razstava in knjiga sta zastavljeni in razčlenjeni na šest problemskih sklopov: 1) protokonceptualne umetniške prakse (umetniški pojavi, ki so predhodniki konceptualne umetnosti: dadaizem, umetnost po informelu, novi realizem, neodadaizem, fluksus, pop art, individualne mitologije); 2) problematika modernističnega, konceptualno in postkonceptualno slikarstvo; 3) minimalna in postminimalna umetnost; 4) zgodovinska konceptualna umetnost (1966-1978); 5) pojavi konceptualno orientiranih umetniških praks in teorij 80-ih in 90-ih let 20. st. in začetek 21. st. (postkonceptualizem, neokonceptualizem in umetnost v dobi kulture); 6) nedorečeni in metaforični spomini na čas konceptualne umetnosti.