Preskoči na vsebino

PREDAVANJE / 'Z ramo ob rami', podobe enakosti v socialističnem realizmu in v socialističnih kulturah
predava: dr. Svetlana Slapšak, doktorica antičnih študij in antropologinja
četrtek, 27. avgust 2015, ob 18.00, UGM, Strossmayerjeva 6

Figura in  njena vizualna konfiguracija izhajata iz zelo starih podob antičnih mediteranskih kultur: dva vola, ki delata skupaj v istem jarmu. Etimologija in potem semantična zgodovina besed, ki označujejo 'zakon' (grški zygon, sy-zygos, latinski jugum, con-jugalis) govorita o tem, da termin neposredno izhaja iz poljedelskih praks – oranja. Ali to pomeni, da je zakon mlajši od poljedelstva? Rama je mitični del telesa, simbolni nosilec/moč, in kot taka je v uporabi tako v antiki kot pozneje v krščanstvu (Sv. Krištof). Socialistična kultura v tem primeru še enkrat uporablja arhetipske mite in vso semiotično 'prtljago' preteklosti, da bi proizvedla nov in precej uspešen mit s podobo. 

Dr. Svetlana Slapšak je diplomirala na Oddeleku za klasične študije Filozofske fakultete v Beogradu. Doktorirala je leta 1984 na FF v Beogradu z disertacijo Grške prevedenke v Slovarju Vuka Karadžića.  

Na Inštitutu za humanistične študije v Ljubljani je med leti1992-1996 honorarno predavala Študije spolov  in od 1995-1996 še antropologijo antičnih svetov. Od leta 1996  je redno zaposlena na Fakulteti za podiplomski študij humanistike kot koordinatorica dveh programov (Antropologija antičnih svetov in Študij spolov). Od leta 2004 do  leta 2014 je bila dekanja ISH Ljubljana. Kot predavateljica je gostovala na univerzah v Vidmu, Pragi (CEU), Bernu, Parizu 1, Parizu 7, EHESS, Collège de France, Besançonu, Bonnu, Amsterdamu, Bradfordu, Londonu, (SEESS), Rutgersu, CUNY (New York), SUNY Binghamton, Yaleu, Harvardu, SMU Dallas, San Antonio (Trinity), New Orleansu (Loyola), Rigi, Skopju, Madridu, Antwerpu, Utrechtu, Nijmegenu, Gronningenu, Zagrebu in Torontu. Kot raziskovala je gostovala na NIAS, Institute for Advanced Studies, Wassenaar, 1999-2000; Max Planck Institut, Berlin, 2000; CNRS, 2003; IWK Essen, 2003; Collegium Budapest, 2005. Nosilka evropskih projektov Marie Curie EST, GEMMA in ATHENA 1-3. Objavila je več kot 50 knjig – okrog 400 znanstvenih študij in več kot 1000 esejev.

VLJUDNO VABLJENI! PROST VSTOP!