Preskoči na vsebino

Umetnostna galerija Maribor, Strossmayerjeva 6
torek, 3. februar 2009, ob 18.00
predavata: Zdenka Badovinac, direktorica Moderne galerije Ljubljana in Ivan Novak, član skupine Laibach

Predavanje Zdenke Badovinac, napovedano za torek, 27. januar 2009, bomo izvedli skupaj s predavanjem Ivana Novaka, Laibach.

Zdenka Badovinac
, direktorica Moderne galerije, bo predstavila mednarodno zbirko Arteast 2000 +, njeno nastajanje, dosedanje postavitve in interpretacije ter serijo Arteast razstav, ki se neposredno navezujejo na zbirko in vprašanja redefiniranja zgodovine.

Moderna galerija (Ljubljana) je bila v mednarodnih medijih označena kot »prva ustanova v Evropi, ki se je sistematično lotila zbiranja del vzhodnoevropskih umetnikov ...« Do ustanovitve te zbirke (v devetdesetih letih prejšnjega stoletja) je Moderna galerija zbirala le dela slovenskih modernih in sodobnih umetnikov, v novih družbenih in političnih razmerah pa se je izoblikovala močna potreba, da se nacionalni zbirki pridruži zbirka del tujih umetnikov. Zbirka Arteast 2000+ temelji pretežno na delih vzhodnoevropskih umetnikov od 60-ih let 20. stoletja dalje. Vendar vsebuje tudi dela nekaterih pomembnih zahodnih umetnikov (Joseph Beuys, Jenny Holzer idr). Namen zbirke Arteast 2000+ je ustvarjati dialog vzhodnega prostora z drugimi prostori, zato je bil naslov njene prve javne predstavitve leta 2000 »Umetnost Vzhodne Evrope v dialogu z Zahodom«.  

Ivan Novak
, član skupine Laibach, bo predstavil zgodovino skupine Laibach v začetku 80' let in osvetlil dogodke, ki so botrovali k nastanku inkriminiranega Intervjuja na TV Tedniku, ter kasnejši prepovedi skupine.

Laibach (nemško ime za Ljubljano) je slovenska glasbena skupina, ki se poleg glasbe izraža še z oblikovanjem, slikarstvom in gledališčem. Nastala je leta 1980 v Trbovljah. Skupina sodi v umetniški kolektiv Neue Slowenische Kunst (NSK). Je med najbolj razpoznavnimi slovenskimi glasbenimi skupinami, uveljavljena predvsem na mednarodnem prizorišču. Temelj njihovega ustvarjanja je avantgardnost v vseh pogledih in simbolno provokativno spominjanje na totalitarne režime.