Preskoči na vsebino

Umetnostna galerija Maribor, Strossmayerjeva 6
sreda, 25. januar 2006, ob 18. uri
predavata: Killu Suklmit, Mari Laanemets

V Umetnostni galeriji Maribor v okviru spremljevalnega programa razstave Prostori prehoda in 7. trienala Ekologija in umetnost & Continental Breakfast (na ogled do 12. marca 2006) pripravljamo vrsto zanimivih predavanj!

Killu Sukmit in Mari Laanemets, sodelujoči umetnici na razstavi, bosta na predavanju in predstavitvi v sredo, 25. januarja 2006 ob 18. uri v prostorih Umetnostne galerije Maribor, Strossmayerjeva 6 predstavili lastno produkcijo in ožji izbor video projektov estonske sodobne umetnosti. (Predavanje/predstavitev bo v angleškem jeziku.)

Umetnici Killu Sukmit in Mari Laanemets ustvarjata skupaj od leta 1997, vendar se predstavljata tudi samostojno. Ob samostojnih razstavah sta sodelovali na številnih velikih mednarodnih razstavah (Köln, London, Helsinki, Bonn ... ) in prejeli več nagrad, predvsem za video dela. Obe sta Estončanki, vendar živita v različnih mestih: Killu Sukmit v Tallinnu, Mari Laanemets v Berlinu, kar ponuja priložnost, da preneseta različne občutke o ustvarjalnem vzdušja v dveh metropolah Evrope.

Pusti ključe zunaj, ko greš

Umetnici se na razstavi Prostori prehoda predstavljata z zanimivim videom: Pusti ključe zunaj, ko greš. V videu sta raziskovali predstave, strahove in upanja povezane z mejami. Ob spremembi estonskih meja sta prepletli različna razmišljanja in zgodbe o spremembah v treh mejnih regijah dežele. Video združuje dokumentarne podobe z literarnim besedilom. Opazovanja in spomini sestavljajo večplastno nedokončano zgodbo, ki pa nasprotuje nespektakularni podobi vsakdanjika ob meji. Pesem, po kateri je izbran tudi naslov dela, je bila uspešnica, zelo popularna tudi pri nas, v 70.-ih. Takrat je pesem ob zapuščanju doma obljubljala pustolovsko srečanje z drugim. Danes pa, ko so "drugi" postali bolj ali manj ogrožajoč lik, se pesem razume kot prijazen opomnik, da pustimo vrata zaprta. Presenetljivo je, da v videu srečamo situacije, ki so nam - prebivalcem ob meji, kljub veliki razdalji z Estonijo, blizu.