Preskoči na vsebino

OTROCI IN MLADI TER UMETNOST V ŠIRŠEM IN LOKALNEM OKOLJU 
Izobraževanje za študente in učitelje iz osnovnih in srednjih šol
Umetnostna galerija Maribor, Strossmayerjeva 6
sreda, 8. april 2015 od 16.00-19.00

Namen izobraževanja: seznanjanje učiteljev in učiteljic o umetnosti v širšem in lokalnem okolju, njenem pomenu za otroke in mlade in iskanje možnosti povezovanja s šolskim učnim načrtom.

Na izobraževanju bomo učitelje/ice seznanili z umetnostjo socializma bivše Jugoslavije s stališča likovne vzgoje in umetnostne zgodovine, hkrati pa tudi odprli možnosti povezovanja z drugimi disciplinami kot so zgodovina, geografija, etika, sociologija, državljanska vzgoja … V drugem delu izobraževanja se bomo poglobili v vsebino lokalnih spomeniških in umetniških obeležij v javnem prostoru. Predstavili bomo tudi program UGM za skupine osnovnih in srednjih šol ter program UGM za skupine slepih in slabovidnih oz. skupine z integrirano slepo oz. slabovidno osebo, ki ga pripravljamo ob razstavi Naši heroji in ogledu javne plastike na Slomškovem trgu. Izobraževanje pa bo ponudilo učiteljem in učiteljicam dovolj gradiva za samostojno predstavitev problematike.

Primerno za učitelje/ice na razredni stopnji, učitelje/ice likovne vzgoje, umetnostne zgodovine, zgodovine, sociologije …

16.00–17.00 / VODSTVO PO RAZSTAVI NAŠI HEROJI, Socialistični realizem revidiran; primer: ex-Jugoslavija; vodi: Brigita Strnad, višja kustosinja UGM

Naši heroji je doslej največja razstava socialističnega realizma – prezrtega obdobja v umetnostni zgodovini. Predstavitev mogočne spomeniške plastike, herojskih stenskih poslikav in velikanskih platen bo obudila čas velikopoteznih naročil, nebrzdane socialističen ikonografije, obdobje herojske vznesenosti in monumentalne propagande – hkrati pa išče dialog z deli sodobnih aktualnih umetnic in umetnikov.

Na vodstvu bomo predstavili pedagoški potencial razstave skozi likovno vzgojo in umetnostno zgodovino v korelaciji z drugimi področji – zgodovino, sociologijo, antropologijo … in iskali odgovor na vprašanje, kateri so današnji heroji.

17.00–17.10 / Odmor & kava 
17.10–17.40 / Spoznavanje mariborske javne plastike; vodi: Brigita Strnad, višja kustosinja UGM

V drugem delu izobraževanja bomo osvetlili lokalna spomeniška in umetniška obeležja v javnem prostoru. Na kratko bodo predstavljene različne zvrsti javne plastike v Mariboru, od spomenikov znanih osebnosti, spomenikov posvečenih vojnam do drugih umetniških sledi v mestu (Forma viva, intervencije sodobnih umetnikov, itd.). Predstavljene bodo publikacije UGM na temo mariborske spomeniške plastike in pedagoške aktivnosti, ki jih UGM pripravlja na različnih lokacijah po mestu (mestno središče, Tabor …) za osnovne in srednješolske skupine ter vodstvo po razstavi, ki temelji na opisovanju in tipni izkušnji za slepe in slabovidne. 

17.40–18.00 / Odmor in skupni odhod na Slomškov trg 
18.00–19.00 / VODSTVO PO JAVNI PLASTIKI V MESTNEM SREDIŠČU, vodi: dr. Polona Vidmar, umetnostna zgodovinarka

Na vodstvu bo poudarek na spoznavanju umetniških sledi v mestu do konca 19. stoletja. Predstavljene bodo najznačilnejše umetnine, ki so jih prebivalci mesta iz različnih vzgibov naročali: javni spomeniki (npr. Kužno znamenje iz leta 1743), arhitekturna plastika (na Poštni ulici, na SNG-ju…), znamenja, nagrobniki … Osredotočili se bomo na obeležja na Slomškovem trgu, Glavnem trgu in ogled zaključili na Grajskem trgu.

Po zaključenem izobraževanju prejmejo udeleženci in udeleženke potrdilo o udeležbi. 

kotizacija: 6 € / študentje: 4 €
prijava: obvezna predhodna prijava do 27. marca 2015 po elektronski pošti ali telefonu: brigita.strnad@ugm.si, 02 22 94 697! Prijava velja ob plačilu na blagajni UGM (tor.–ned.: 10.00–18.00). Število udeležencev je omejeno!

VLJUDNO VABLJENI!