Preskoči na vsebino

Novinarska konferenca o projektih v 2015 in prostorski problematiki UGM
11. februar 2015, ob 11.00

Umetnostna galerija Maribor, Strossmayerjeva 6

SPOROČILO ZA MEDIJE

ZA OBJAVO

SLIKOVNI MATERIAL v VISOKI RESOLUCIJI NA DNU SPOROČILA

NAŠI HEROJI, največji mednarodni projekt UGM doslej; UGM prvič na Beneškem bienalu; Nedorečena selitev UGM v prostore nekdanje SDK

(Maribor, 11. februar 2015)

Umetnostna galerija Maribor je na današnji novinarski konferenci napovedala največji mednarodni projekt v UGM doslej, razstavo NAŠI HEROJI. Gre za veliko razstavo umetnosti socialističnega realizma, ki, skupaj s simpozijem konec marca v Mariboru, predstavlja začetek triletnega projekta, v katerem sodeluje kar 7 držav.  

Letos bo UGM, v vlogi producenta, prvič nastopila tudi na prestižni mednarodni likovni razstavi 56. Beneški bienale, ob tem pa so izpostavili še program v UGM Studiu; serijo 10-ih razstav, ki jih bodo izbrali na podlagi mednarodnega javnega poziva. 

Ob velikih projektih v letošnjem letu pa se UGM še vedno sooča s prostorsko stisko in z nedorečeno selitvijo UGM v nove prostore.

»Pred nami je nedvomno izjemno leto, veseli me, da se UGM s svojimi projekti vse bolj uveljavlja v mednarodnem prostoru,« je poudarila Breda Kolar Sluga, direktorica UGM.

Mednarodna razstavo NAŠI HEROJI / HEROES WE LOVE, ki se bo uradno odprla 20. marca 2015 v UGM, je del večletnega mednarodnega projekta Heroes We Love. Ideology, Identity and Socialist Art in New Europe, ki ga je podprl evropski program Kreativna Evropa/Creative Europe 2014−2020. Projekt združuje 9 partnerjev iz sedmih držav Srednje in JV Evrope od Poljske do Albanije, UGM pa je vodilni partner.

»Gre za prvo tovrstno razstavo, lahko bi rekli, prezrtega obdobja v umetnostni zgodovini. To je bil čas velikopoteznih naročil in nebrzdane socialistične ikonografije, obdobje herojske vznesenosti in monumentalne propagande,« je povedala Simona Vidmar, kustosinja razstave NAŠI HEROJI. »Mogočne spomeniške skulpture, herojski murali in velikanska platna t. i. socrealizma so tipično za politične preobrate skoraj paralelno s svojim nastankom pristali na smetišču zgodovine. Zasmehovani, zakriti ali pozabljeni bivajo v anonimnosti. Čas je, da jih prepoznamo! Na razstavi bomo predstavili skupno okoli 40 umetniških del več kot 20-ih umetnikov iz Slovenije, Hrvaške, Srbije, Bosne in Hercegovine ter Črne gore.«

Ob tem se v UGM intenzivno pripravljajo na nastop Slovenije na 56. Beneškem bienalu, kjer bodo prvič nastopili v vlogi producenta. Simona Vidmar, komisarka za 56. Beneški bienale: »Za UGM je to izjemna priložnost. Ob podpori Ministrstva za kulturo RS in v sodelovanju z WEARE Production, bomo v slovenskem paviljonu na prestižni likovni razstavi v Benetkah, predstavila projekt ZAKLOP / Nasilna nuja za utelešeno prisotnost upanja avtorja JAŠE. JAŠA (Mrevlje-Pollak) sodi med najplodnejše in najvplivnejše sodobne slovenske umetnike. Njegov umetniški opus vključuje številne kritiško priznane samostojne razstave in projekte v Evropi in ZDA.«

Ob tem so spregovorili tudi o prostorski problematiki UGM, ki že ostaja nerešena že vrsto let. Trenutni prostori ne zadostujejo standardom sodobne galerijske dejavnosti, selitev v prostore bivše SDK, pa je po neodvisni preveritvi in ob podpori javnosti in stroke najboljša alternativa. Breda Kolar Sluga, direktorica UGM: »Za projekt selitve UGM v prostore bivše SDK zdaj obstaja načelna podpora s strani mariborske občine in ministrstva za kulturo, ki pa sama ni dovolj! UGM poziva ministrico za kulturo ga. Julijano Bizjak Mlakar in župana MOM g. Andreja Fištravca, da v partnerskem vzdušju oblikujeta kompetentno telo, ki bo imelo znanje, možnosti povezovanja različnih sektorjev in pozicijo odločanja, da bo lahko izpolnilo skupen cilj – kakovostno realizacijo investicije. Postopki so jasni in konkretni – pridobitev evropskih virov, pridobitev projektne dokumentacija … manjka le odgovorna oseba. UGM z letošnjimi izjemnimi projekti ponovno dokazuje, da je relevantna institucija, ki lahko Slovenijo odlično zastopa tudi na mednarodnem odru in zato je ključnega pomena, da se našo dejavnost podpre tudi z ustrezno infrastrukturo.«

Trenutno je v UGM še do 22. februarja na ogled razstava SVETLOBA KOT BARVA, v UGM Studiu pa razstava Marko Batista, Začasni objekti in hibridni prostori.

SLIKOVNI MATERIAL

Novinarska konferenca:

Breda Kolar Sluga, direktorica UGM; Simona Vidmar, kustosinja razstave Naši heroji in komisarka slovenskega paviljona na Beneškem bienalu; Jagoda Đorđević, PR; foto: Jure Kirbiš

Breda Kolar Sluga, direktorica UGM; Simona Vidmar, kustosinja razstave Naši heroji in komisarka slovenskega paviljona na Beneškem bienalu; foto: Jure Kirbiš

Razstava NAŠI HEROJI:

Luiza Margan, Eye to Eye with Freedom, akcija v javnem prostoru, Reka, Hrvaška, 2014, foto: Markus Krottendorfer
Vojin Bakić, Spomenik Stjepanu Filipoviću, 1949-60, Valjevo, Srbija, foto: Jure Kirbiš
Radeta Stanković, Grobnica osvoboditeljem Beograda, Beograd, Srbija, 1944-45, foto: Jure Kirbiš
Radeta Stanković, Spomenik obalnemu delavcu, 1952, Beograd, Serbia, foto: Jure Kirbiš
Antun Augustinčić, Spomenik borcem Rdeče armade, 1945−47, Batina, Hrvaška, foto Jure Kirbiš
Antun Augustinčić, Spomenik NOB, 1948-60, Banj Brdo, Bosna in Hercegovina, foto: Jure Kirbiš
Naši heroji 1
Naši heroji 2
Naši heroji 3
Naši heroji 4
Naši heroji 5
Naši heroji 6
Naši heroji 7
Tiskovna konferenca Naši heroji 1
Tiskovna konferenca Naši heroji 2

Beneški bienale:
JAŠA, predstavnik Slovenije na 56. Beneškem bienalu, New York, 2014, foto: WEARE Production
JAŠA, predstavnik Slovenije na 56. Beneškem bienalu, New York, 2014, foto: WEARE Production

Nova UGM:
Predlog za novo UGM v prostorih bivše SDK, Trg Leona Štuklja, arhiv UGM