Preskoči na vsebino

Moj arhiv / Dr. Irena Sapač
Umetnostna galerija Maribor, Strossmayerjeva ulica 6
četrtek, 17. marec 2022, 18.00

vodi: Breda Kolar Sluga, direktorica UGM

Vsak je po svoje arhivist. Hranimo račune, razglednice, včasih smo izrezovali članke, po potovanju v tisto eno škatlo, ki jo vsi imamo, odložimo muzejske vstopnice, vozovnice za javni prevoz, vizitke iz restavracij, ki smo jih nabrali po poti. V arhiviranju v prvi vrsti svojih življenj smo nekateri manj in nekateri bolj dosledni, sistematični. Drugi pa so zasebno arhivsko dejavnost vzeli resno. Predvsem povezanost z različnimi krogi javnega življenja, dolgoročno, kontinuirano delovanje v nekem okolju in razumevanje pomena zgodovinjenja prostora in časa, je nekatere poneslo na pot grajenja in vzdrževanja zasebnih arhivskih zbirk.

V seriji pogovorov z naslovom Moj arhiv se bomo srečali s posamezniki, ki so v širšem mariborskem prostoru skrbeli za ohranjanje manj znanih zgodb in pogledov na potek likovnega življenja v našem mestu. V zasebnih arhivih so ohranjeni dragoceni drobci, s katerimi lahko odlično dopolnjujemo znanje o naši zgodovini, hkrati pa lahko tako izpostavimo pomembne osebnosti, ki so podpirale umetnost in umetniško ustvarjalnost, in smo jih doslej pogosto prezrli.

Kot prva v seriji pogovorov, bo za javnosti svoj osebni arhiv odprla bibliotekarka in nekdanja ravnateljica Univerzitetne knjižnice Maribor dr. Irena Sapač. Z nami bo odkrivala, kako je potekalo življenje v hiši očeta dr. Borisa Kristana v Ulici kneza Koclja 7, v kateri so nekaj let pred drugo svetovno vojno in po njej ustvarjali umetniki in očetovi prijatelji Ante Trstenjak, Maks Kavčič in Gabrijel Kolbič. Z nami bo delila tudi vtise o obisku prvih razstav v Umetnostni galeriji Maribor ter dijaško izkušnjo likovnega pouka na Prvi gimnaziji Maribor pod mentorstvom akademskega slikarja Marijana Remca. V njenem arhivu se skrivajo številne dragocenosti in zanimivosti, kot so spominske knjige, v katere so ji posvetila in slike vrisali zgoraj omenjeni umetniki, dokumentacija o Trstenjakovih študijskih kopijah znanih evropskih slikarjev v münchenski galeriji, zbirka mladinskih knjig, ki so jih ilustrirali znani mariborski umetniki, med njimi Slavko Tihec, Janez Vidic in Maks Kavčič, tiskani katalogi tujih založnikov, ki so bili navdih umetnikom in jih je redno naročeval dr. Boris Kristan, številne risbe, skice, pisma in tudi kakšno neobičajno umetniško delo, kot je Kolbičev marmorni portret dr. Borisa Kristana, domnevno iz ostanka marmorja odstranjenih spomenikov. Del dokumentacije bo dr. Irena Sapač podarila Umetnostni galeriji Maribor, za kar se ji iskreno zahvaljujemo.

Vabljeni, da skupaj izmenjamo spomine na pred in povojno likovno življenje v Mariboru in pomembne akterje tega obdobja.

Doc. dr. Irena Sapač je bila od leta 1977 do 1994 zaposlena kot bibliotekarka in od leta 1995 do 2005 kot ravnateljica Univerzitetne knjižnice Maribor. Leta 1998 je doktorirala s področja bibliotekarstva z doktorsko nalogo Vrednotenje informacijskih virov v univerzitetnem knjižničnem sistemu. Leta 2000 je bila na Oddelku za bibliotekarstvo, informacijsko znanost in knjigarstvo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani izvoljena v naziv docentke za področje bibliotekarstva. Je avtorica 150 člankov in prispevkov s področja bibliotekarstva. Po upokojitvi je sodelovala v uredniškem odboru in uredniškem svetu revije Knjižnica ter objavljala biografije bibliotekarjev in drugih pomembnih osebnosti.

prijave: blagajna@ugm.si ali 02 229 46 93

Dogodek bo potekal v skladu z navodili NIJZ.