Preskoči na vsebino

Boris Beja / otvoritev razstave
UGM Studio, Trg Leona Štuklja 2
24. julij – 11. oktober 2020
otvoritev: petek, 24. julij 2020, 19.00

kustosinja: Simona Vidmar

V UGM Studiu bomo premierno razstavljali večmedijski instalacijski projekt 45. ura Borisa Beje, ki pri številnih svojih projektih izhaja iz osebne izkušnje in soočanja z lastnim vsakdanom, ki jih nato prevede v širša soočanja z družbenimi, kulturnimi ali političnimi fenomeni.

Izhodišče tokratnega projekta je bilo avtorjevo rekreativno obiskovanje baletnih ur za začetnike. S temeljnimi vajami ob drogu v dvorani z ogledali je dve leti spoznaval osnove baletnega jezika in korake za premagovanje mej telesnih zmogljivosti ob budnem očesu lastnega nadzora in samokritike. Zadnjo, 45. uro, je zabeležil v video zapisu.

Eno izmed glavnih baletnih vaj − Rond de jambe par terre −, s katero plesalec po tleh orisuje navidezni polkrog z nogo do skrajnih zmogljivosti giba, je avtor uporabil za izhodišče osnovnega strukturnega elementa svoje instalacije − »ronda« (kroga). Gre za serijo identičnih, ročno izdelanih peterokotnikov, položenih v raster oziroma geometrijski vzorec na tla simulirane vadnice. Peterokotnik se kot vzorec razgrinja po teritoriju galerije in postane parkur za participatorno vključitev gledalca kot naključnega akterja stihijske koreografije. Pot do izvora avdio-video impulzov 45. ure, ki se skrivajo za ogledalom, je namreč mogoča le z umetelnim gibanjem skozi prepredeno mrežo »rondov«. Repeticija baletnih vaj se odslikava v repeticiji forme, umetniškega objekta; repeticija forme pa odpira nov prostor gibanja in sinhronizacije.

Boris Beja (r. 1986) je leta 2009 diplomiral na Naravoslovnotehniški fakulteti v Ljubljani, smer grafična tehnika, in študij nadaljeval na ALUO v Ljubljani, kjer je na oddelku za kiparstvo diplomiral leta 2013. Za svoje delo je prejel nekaj nagrad in nominacij, mdr. leta 2012 študentsko Prešernovo nagrado za kiparstvo (ALUO) in Nagrado za prispevek k trajnostnemu razvoju družbe Javnega sklada RS za razvoj kadrov. V svojih delih združuje različne likovne prakse v estetiziran nagovor in družbeno kritiko, ki razgaljajo simptome sodobne družbe. V obdobju 2010−13 je na portalu Siol.net redno objavljal prispevke s področja vizualne kulture. V letih 2014−17 je bil asistent umetniškega vodje Galerije Škuc. Od leta 2017 je strokovni sodelavec pri pripravi kulturnih programov v Javnem zavodu Pionirski dom. V zadnjih letih je pripravil več samostojnih razstav in sodeloval na številnih skupinskih razstavah doma in v tujini. Leta 2015 in 2016 je bil nominiran za Nagrado skupine OHO, osrednjo nagrado za mlade vizualne umetnike v Sloveniji. Leta 2017 je za projekt Space in Between v Leipzigu prejel prvo nagrado Doris-Wuppermann-Stiftung iz Münchna. Živi in dela v Ljubljani.

Avtor se zahvaljuje podpornikom projekta Nadji Černe, Črtu Potočnik, Sanji Nešković Peršin, Pirueti, Antonu Beji.

VLJUDNO VABLJENI!